Sto Jesus opp fra de døde? Vi tar debatten
Det er en konservativ bølge i hele Vesten, inkludert i Norge. Den treffer ikke minst unge menn. I yngre aldersgrupper er det flere som sier de tror.
I Norge oppgir 41 prosent av unge i alderen 18–25 år at de tror på Gud. Blant alle under 40 er andelen troende 39 prosent.
Blant personer over 40 år er det under 30 prosent som sier de tror på Gud.
Men hva er det egentlig man som kristen tror på når man «tror»? Jo, de aller fleste kristne teologer og troende selv sier at deres «tro» står og faller på «sannheten» i at Jesus sto opp fra de døde.
Men står det til troende? (pun intended). Jeg mener ikke, og har argumentert for det.
I september snakket Benjamin Bringsås og jeg om det i en livesending i regi av Frihetsforbundet som også ble sendt på iNyheters YouTube-kanal.
Den avstedkom flere innlegg og tilsvar på iNyheter, ikke minst fra Ole Jørgen Anfindsen, forfatter og pensjonert lektor, og selv en troende mann.
Vi har nå utfordret Anfindsen til «duell» og vennskapelig samtale om det: Sto Jesus virkelig opp fra de døde? For og imot.
Sendingen skjer i samarbeid mellom Frihetsforbundet og iNyheter og Benjamin Bringsås er ordstyrer.
Tid er torsdag 2. oktover kl 20. Sendingen kommer på iNyheters YouTube-kanal og på Frihetsforbundet Facebook-kanal.
Det blir mulighet til å kommenter og komme med spørsmål underveis i sendingen.
Bli med!